Jak dbać o swoje piersi?

profilaktyka

Written by Admin

17 listopada 2020
Na zdrowie Twoich piersi składa się kilka czynników, na większość z nich masz wpływ, a nawet masz obowiązek mieć. Są to: 
 • co miesięczna kontrola stanu piersi (poprzez samobadanie się), 
 • coroczne USG piersi, 
 • mammografia
 • zdrowa dieta
 • ruch 
 • radzenie sobie ze stresem (silnymi emocjami)

Czy i jak dbasz o swoje piersi?

Kiedy przypominasz sobie, że masz piersi? 
 • Specjalne wyjście – wesele lub bal, masz piękną sukienkę z taaakim dekoltem, do której trzeba przecież załatwić specjalną wyjątkową bieliznę… Działasz!
 • Wyjątkowy gorący wieczór, który planujesz już od jakiegoś czasu, wreszcie się spotkacie i nie tylko porozmawiacie, ale też zrzucicie z siebie te ciuchy! Musi być wystrzałowa bielizna!
 • Jesteś w ciąży, one zrobiły się taaaakie pełne, duże, wspaniałe! I nie mieszczą się w Twoje dotychczasowe staniki, pora na zakup większego!
 • Urodziłaś… jesteś pełnoetatową Mamą… i karmisz – tu nie ma magii, tu musi być wygoda i… szybki dostęp – bo Mały człowiek jakiś taki niecierpliwy… Tu potrzebny specjalny do karmienia. 
 • Po karmieniu.. hm pora na nowy stanik, żeby poprawić sobie humor i piersiom wygląd lub odwrotnie 😉
 • Gdy wybierasz się na trening i przypominasz sobie, że ostatnio niesforne “wypadały Ci” podczas burpeesów.
 • Gdy Twój rozmówca patrzy Ci prosto w … no właśnie nie w oczy.
Średnio w jedną lub dwie sytuacje trafiłam, prawda? 
A piersi, podobnie jak włosy, rzęsy, paznokcie czy skóra to istotny atrybut naszej kobiecości. Jak często o nie dbasz? Bo o włosy i paznokcie na pewno dbasz conajmniej raz w miesiącu. 
Z piersiami wypadałoby podobnie. Znasz je, oglądasz codziennie w lustrze, a jeśli nie – zacznij. I raz w miesiącu (- jeśli miesiączkujesz – między 5 a 9 dniem cyklu ) zrób im samobadanie. 
Wiem, wszyscy mówią “badaj piersi”, a nikt nie mówi już o szczegółach, poza tym “samobadanie” jak to brzmi, nie czujesz się wystarczająco kompetentna… Ja tak miałam. 
Nic bardziej błędnego. Ty, tylko Ty (no dobrze, może w pewnym etapie życia jeszcze jedna lub dwie osoby) jesteś najlepszym ekspertem od swojego ciała. W końcu w nim mieszkasz, codziennie oglądasz. Jesteś też za nie odpowiedzialna. Tak jak za szopę na głowie, gdy przedobrzysz z suszarką czy rozdwojone paznokcie, gdy zaniedbasz dietę i / lub wybierzesz zły lakier do paznokci. Tylko tu stawka jest znacznie większa. Zdrowe piersi to nie tylko piękno i atut kobiecy, to też Twoje zdrowie, które masz w swoich rękach. Zmieńmy więc myślenie o badaniu zdrowia piersi jako jakieś wielkie wydarzenie, w którym biorą udział tylko profesjonaliści. Zróbmy z tego co rytuał piękna, a właściwie higieny osobistej. Myjesz włosy, myjesz zęby, dotykasz swoich piersi – a w konkretnym czasie robisz im spa – masaż przed lustrem i obserwacje. 
Zrób z tego comiesięczny rytuał, zrelaksuj się, na pewno takich rytuałów dla włosów czy skóry wykonujesz trochę. Niech Ci to wejdzie w nawyk. Możesz do tego użyć ulubionego olejku lub balsamu i… jedziesz  

Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach.

Najlepiej jak masz chwilę dla siebie w łazience, przed lustrem. Stań prosto i obserwuj je – obydwie, potem każdą osobno. Sprawdź czy wyglądają tak jak zawsze.
Potem stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach.
Następnie przejdź do dotykania:
połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią. Możesz ten “masaż” wykonać z olejkiem lub balsamem (najlepiej takim, który ma wegański i zdrowy skład). Potem ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. 
Obejrzyj też okolice pod pachami i nad oraz pod obojczykiem.
Tyle!  
Jeśli zauważysz jakąś anomalie, zmianę – proszę Cię, zachowaj spokój, nie panikuj. Znajdź telefon do swojego lekarza (lub poszukaj w necie, możesz tez skontaktować się z nami) i umów na spotkanie, zaznaczając powód wizyty. Dobrze by było zrobić to od razu po wykryciu zmiany.
Większość wykrytych zmian podczas samobadania to niezłośliwe zmiany, ale wymagające dalszej diagnostyki, dlatego zawsze w takim wypadku zgłoś się do lekarza. A te, które okażą się złośliwe – do wyleczenia, na tym etapie.
Czas oczekiwania na wizytę spędź z bliską Ci osobą. Nie bądź z tym sama. Żalisz się czasem przyjaciółce, że Ci się rozdwajają włosy czy paznokcie jakieś takie słabe – tak samo to potraktuj, pogadaj o tym. Będzie Ci lepiej, nie będziesz z tym sama. 

Badania genetyczne

Testy genetyczne na raka piersi pozwalają wykryć mutacje genetyczne. Jeśli Twoja mama miała raka piersi lub jajnika do 50 roku życia, to może mieć on podłoże genetyczne. Ma je 10-30% nowotworów piersi. Odpowiedzialne za ich powstawanie są przede wszystkim dwa geny BRCA1 i BRCA2. Jeśli kobieta ma raka piersi i uszkodzony któryś z tych genów, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że jej córka może również zachorować. Są badania genetyczne, które to weryfikują. Pacjentki zakwalifikowane do grupy ryzyka ze skierowaniem od genetyka mają możliwość wykonania badania genu BRCA1 w ramach refundacji. W przypadku wątpliwości oraz występowania licznych przypadków choroby nowotworowej w rodzinie, warto skonsultować się w poradni genetycznej.

Kiedy i jak USG Piersi

Kiedy
Dobrze jest wykonać pierwsze badanie USG piersi w wieku około 20 lat. 
Kobiety miesiączkujące badanie ultrasonograficzne piersi powinny wykonywać raz w roku, najlepiej przy okazji badania u ginekologa. Dobrym sposobem jest połączyć badanie piersi usg z cytologią – bo wykonuje się je w tym samym okresie cyklu miesiączkowego, i w tej samej zalecanej regularności – minimum raz w roku. Taki “przegląd” coroczny.
Jak wygląda 
Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut. Wygląda to jak każde inne badanie usg czyli lekarz smaruje badaną pierś specjalnym żelem, a następnie głowicą aparatu bada pierś i ogląda jej obraz na specjalnym ekranie. 

Mammografia piersi 

Kiedy
Jeśli nie ma innych zaleceń lekarza, zaleca się wykonanie pierwszej mammografii u kobiet od 40 roku życia. 
Bezpłatne badania mammograficzne wykonuje się kobietom w wieku 50-69 lat. Szacuje się, że mammografia wykonywana co rok zmniejsza ryzyko zgonu z powodu raka piersi o 15-30%. Różne ośrodki medyczne i fundacje onkologiczne organizują co jakiś czas bezpłatne akcje, w czasie których można wykonać profilaktyczne jakim jest mammografia oraz USG piersi. Warto z nich skorzystać.
Jak
Mammografią nazywamy radiologiczne badanie piersi polegające na wykonaniu serii zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Głównym celem badania mammograficznego jest wykrycie szeregu zmian i wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii związanych z budową sutka.

Zbadaj się – zachęć Mamę, Babcię, Siostrę, Przyjaciółkę

Czynniki ryzyka wystąpienia raka piersi:

 • wiek 50-69;
 • rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą);
 • mutacje w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2;
 • wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia;
 • późna menopauza po 55 roku życia;
 • urodzenie dziecka po 35 roku życia;
 • bezdzietność;
 • poprzednie leczenie z powodu raka piersi;
 • leczenie z powodu innych schorzeń piersi.
Warto szczerze określić swoje czynniki ryzyka i być ich świadomym.
Można skorzystać z kalkulatora
Zachęcam Was mocno do świadomego dbania o siebie, w tym o swoje zdrowie i piersi. 

Written by Admin

Powiązane Artykuły – Profilaktyka

CO TO JEST RAK PIERSI?

Większość z nas ma w mniejszym lub większym stopniu świadomość tego, co wywołuje nowotwory. W bardzo dużym skrócie można powiedzieć, że nowotwory wywołuje wspólne oddziaływanie: metali ciężkich, patogenów wewnątrzkomórkowych (wirusów i bakterii), a także niedobory...

czytaj dalej

FUNDACJA LA VIE LA VIE

ul. Krzycka 92b/24,
53-019 Wrocław

REGON: 383209312
NIP:  899-28-61-694

ZNAJDZIESZ NAS

facebook
instagram

Możesz pomóc

Santander Bank Polska S. A.
59 1090 1522 0000 0001 4260 0540