Na łamach naukowego i prestiżowego czasopisma „The Lancet” 16 stycznia 2019 roku ukazał się długo oczekiwany raport komisji ds. żywności pt. „Wielka przemiana żywienia XXI wieku” (z ang. The 21st-century great food transformation). Wynika z niego jednoznacznie, że w najbliższej przyszłości podstawą naszego żywienia powinna stać się dieta roślinna. 

Według  wspomnianego opracowania nasza cywilizacja przeżywa kryzys i obecnie nie jesteśmy w stanie dłużej żywić się zdrowo i równocześnie żyć w zgodzie z zasobami naszej planety.  Na przestrzeni ostatnich 50 lat dominujące sposoby żywienia stały się nieoptymalne pod względem odżywczym. Ponadto, są one głównym czynnikiem przyczyniającym się do zmian klimatycznych a także przyspieszają one erozję środowiska naturalnego oraz wpływają na jego bioróżnorodność. O ile w najbliższym czasie nie nastąpi kompleksowa zmiana w tym jak „świat się odżywia” nie uda się w żaden sposób osiągnąć celi wyznaczonych w trakcie spotkania „Sustainable Development Goals (SDGs)” w Paryżu dotyczącym zmian klimatu.

Komisja EAT-Lancet zajmuje się utworzeniem nowej, zdrowej, uniwersalnej diety referencyjnej (zalecanej dla populacji ludzi) opartej o analizy żywieniowe i przedstawia rozwiązania dotyczące systemów żywienia na świecie tworząc razem „Great Food Transformation” – wielką transformację żywienia.

Mniej czerwonego mięsa, nabiału i cukru więcej roślin strączkowych, owoców i warzyw

Zmiana zaproponowana przez komisję zakłada znaczną redukcję konsumpcji niezdrowej żywności, takiej jak np. czerwone mięso przynajmniej 50% z zalecanym dziennym spożyciem 14 g (w zakresie które sugeruje całkowite spożycie mięsa na nie więcej niż 28 g na dzień). Ponadto, zalecane jest zwiększenie spożycia o 100% roślin strączkowych, orzechów, owoców i warzyw.  Rekomenduje się także zmniejszenie ilości spożywanego cukru oraz nabiału do minimum.

Warto wiedzieć, że dominujące sposoby żywienia na świecie nie są dobre ani dla ludzi ani dla naszej planety.  Eat-Lancet podkreśla, że obecna sytuacja wymaga ogromnego  skupienia się na złożonych problemach, wprowadzeniu nowych regulacji istniejących przepisów oraz  gruntownej zmiany naszych nawyków żywieniowych.  Co to oznacza w praktyce? Dla producentów żywności konieczne jest wprowadzenie integracji, pracy zespołowej z organami odpowiedzialnymi za zdrowie, rolnictwo, środowisko oraz handel w połączeniu z grutnowną wiedzą dotyczącą zmian klimatu.

Jednak jednym z najważniejszych wniosków sformułowanych przez komisję jest ten dotyczący spadku umieralności w wyniku wprowadzonych modyfikacji codziennego jadłospisu. Nowy model żywienia może zapobiec śmierci kilkunastu milionów ludzi na całym świecie w przeciągu tylko jednego roku!


Autor: mgr Natalia Heinrich na podstawie

The Lancet Published Online January 16, 2019http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(18)33179-9

www.thelancet.com